Dobre nawyki dietetyczne

Zdrowy tryb życia to głównie kwesta nawyków i przyzwyczajeń. Warto wypracować sobie kilka nowych, by na długo cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką.

Artykuł powstał przy współpracy z krakowską poradnią http://dieta-med.pl.

Pij duże ilości wody

Nasz organizm w dużej części składa się z wody. Woda jest naturalnym napojem, nie dostarcza żadnych kalorii. Właściwa ilość wypitej wody poprawia metabolizm i usuwa z organizmu toksyny. Ale dużo ludzi pije jej zbyt mało. A 8 szklanek czystej wody dziennie pomaga właściwie nawodnić organizm, korzystnie wpływa na układ krążenia i funkcjonowanie układu moczowego.

Zamień jasne pieczywo na ciemne

Dotyczy to także zamiany jasnych makaronów na pełnoziarniste. Ta niewielka zmiana pozwoli zamienić puste kalorie z białej mąki na pełnowartościowe, złożone węglowodany i błonnik, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit.

Ponadto, pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają dużo witamin i niezbędnych związków mineralnych oraz zapewniają długotrwałe poczucie sytości i nie podnoszą poziomu cukru we krwi.

Nie jedz produktów light

Wysoko przetworzona żywność w żadnym wypadku nie jest polecana w diecie. Dodatek sztucznych dodatków sprawia, że zamiast jedzenia dostajemy niezdrowy chemiczny koktajl. Ponadto, jedzenie oznaczone znaczkiem light dodatkowo może wcale nie zawierać mniejszej ilość kalorii. Dzieje się tak dlatego, że cukier w nich jest często zastępowany tłuszczem, albo odwrotnie.

Produkt oznaczony jest jako „beztłuszczowy” a w rzeczywistości pełno w nim tuczących cukrów prostych. Dodatkowo, poprzez wysoki poziom przetworzenia, produkty light przez swój wysoki poziom przetworzenia, pozbawione są istotnych wartości odżywczych.

Jedz dużo świeżych warzyw

Warzywa to esencja witamin i soli mineralnych. Zawierają niezbędny organizmowi błonnik przy czym nie dostarczają wielu kalorii. Możemy je jeść niemal bez ograniczeń. Warzywa powiększają wielkość naszych porcji. Dzięki czemu możemy zjeść więcej i być sytymi na długo, bez dostarczania zbędnych kalorii. Warto dostarczać organizmowi 5 porcji warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku.

Unikaj fast foodów

Wysoko przetworzona gotowa żywność to wielka pułapka dietetyczna. Takie produkty zazwyczaj są bardzo smaczne i dostępne od ręki, bez długich przygotowań. Jednak za tą szybkością i smakiem kryją się dietetyczne zagrożenia.

Fast foody to zazwyczaj niezdrowa i tucząca mieszanka prostych węglowodanów, cukru, zwierzęcego tłuszczu oraz chemicznych dodatków. Są bardzo wysoko przetworzone, więc pozbawione cennych substancji odżywczych.

Częste ich spożywanie fatalnie wpływa na nasza wagę i samopoczucie. Jeśli naprawdę lubimy junk food, zdecydujemy się na pizzę lub burgera przygotowane w domu lub ze sprawdzonej restauracji przygotowującej jedzenie ze świeżych składników. Mrożonkom i daniom z budek mówimy nie.

Nie pij alkoholu

W polskiej kulturze bardzo powszechne jest picie alkoholu, nawet w dużych ilościach. Statystyczny Polak wypija dużo więcej procentów niż mieszkaniec innych krajów Europy. Jednak picie alkoholu to nie najlepszy wybór dietetyczny. Alkohol zawiera puste kalorie, czyli takie, za którymi nie idą wartości odżywcze.

Jedno piwo to aż 300 takich kalorii. W dodatku zawarta w piwie maltoza, prosty cukier, sprawia, że piwo zostaje niemal natychmiast wykorzystane do budowy naszych zapasów energetycznych – czyli tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo, picie alkoholu wzmaga apetyt, przez co podczas jednej imprezowej nocy możemy przyjąć w siebie dwudniowe zapotrzebowanie na kalorie. Na koniec, alkohol odwadnia organizm, wypłukując z niego cenne witaminy i sole mineralne. Każdy, kto miał kiedyś kaca wie, jak ciężko te braki odbudować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *