kucharz

Liczenie kalorii – dlaczego coraz więcej dietetyków odradza?

Zapotrzebowanie kaloryczne dla każdego człowieka jest inne. Ilość przyjmowanych kalorii gwarantująca dostarczenie energii niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania zależna jest od wielu indywidualnych czynników. Pod uwagę brane są waga, wzrost i wiek, a także poziom aktywności fizycznej oraz choroby przebyte lub przewlekłe. Na podstawie tych danych można obliczyć codzienne zapotrzebowanie kaloryczne i według niego komponować swoje posiłki. Wiele osób udaje się do dietetyka, który układa odpowiedni jadłospis. Okazuje się jednak, że coraz więcej specjalistów edukuje w zakresie zdrowego odżywiania i kaloryczności produktów, odradzając jednocześnie obliczanie każdego posiłku, dlaczego?

Zdaniem specjalistów

Wielu dietetyków zauważyło niepokojąca zależność między liczeniem kaloryczności dań, a szybką rezygnacją ze zdrowego odżywiania. Dzieje się tak dlatego, że nieustanne ważenie każdego składnika potrawy, notowanie, ile ma kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczy zabiera bardzo dużo czasu, jest męczące i powoduje szybkie zniechęcanie się. Droga, która miała w przyjemny sposób prowadzić do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, nagle zamienia się w obłęd. Dlatego dietetycy zaczęli edukować w zakresie zdrowego odżywiania i nie zalecają szaleńczego notowania każdego grama posiłku, a podstawową znajomość kaloryczności ulubionych produktów. Taka wiedza pozwoli bez stresu komponować posiłki i „na oko” rozpoznać, ile mogą mieć kalorii.

bakalie

Planowanie posiłków

Dla lepszej znajomości kalorii występujących na talerzu warto zacząć tworzyć jadłospis z wyprzedzeniem. Nie musi to być plan tygodniowy, ponieważ wystarczy dzień wcześniej ustalić, jakie posiłki zostaną przygotowane następnego dnia. Jeśli to dopiero początek drogi z poznawaniem kaloryczności, warto obliczyć ją dla każdego dania. Po kilku tygodniach nie będzie to konieczne. Planowanie posiłków ma jeszcze jedną, ważną zaletę – zapobiega pogubieniu się podczas dnia w spożywaniu posiłków. Bez ustalenia menu na cały dzień, zdarza się, że w pośpiechu sięga się po byle co do zjedzenia, a ilość takich zachować i posiłków nie jest kontrolowana, przez co w łatwy sposób doprowadzić do nadwyżki kalorycznej.

widelec

Dietę warto uzupełnić o suplementy jak:

https://www.allecco.pl/24572,nutrison-powder-proszek-430-g.html
https://www.allecco.pl/43703,allnutrition-vitaminall-sport-60-kapsulek.html

„Kalorie ujemne” – co to takiego?

Na różnych stronach internetowych przeczytać można o kaloriach wstecznych, czyli produktach, które dostarczają mniej kalorii niż organizm potrzebuje na ich strawienie, przetworzenie i wydalenie. Choć faktycznie produkty te zawierają niewielką ilość kalorii, to jednak stwierdzenie, że bilans wyjdzie ujemny jest błędny. W przypadku kalorii należy również pamiętać, że nie są one równe i nie należy posiłkować się wyłącznie ich liczba podczas komponowania posiłków lub kupowania produktów. 300 kcal sałatki warzywnej i 300 kcal ciasta czekoladowego to nie to samo. Zauważyć to można przede wszystkim zwracając uwagę na wagę spożywanej porcji, a w dokładniejszy sposób na wyliczenie dostarczonych składników odżywczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *