Prawidłowa dieta w przypadku choroby nowotworowej

Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna dla pacjentów z nowotworami i stanowi jeden z najważniejszych czynników, decydujących o przebiegu choroby i skuteczności leczenia. Które osoby są narażone na niedożywienie organizmu, czym grozi i jak przeciwdziałać dystrepsji?

U których pacjentów najczęściej występuje niedożywienie organizmu?

Przeprowadzane badania wykazują, że aż 30-90% przypadków osób z chorobami nowotworowymi zmaga się z zaburzeniami odżywiania, które często doprowadzają do wyniszczenia organizmu, w skutek czego aż u 20% dochodzi do zgonu. Znaczna liczba chorych, skupiając się na leczeniu, zapomina o tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Jak mówią badania, dystrepsja występuje najczęściej u osób z nowotworami układu pokarmowego, nowotworami głowy oraz szyi. Rzadziej obserwuje się ją u pacjentów, którzy zmagają się z nowotworami tkanek miękkich, nowotworami urologicznymi czy ginekologicznymi.

szpital-leczenie

Skala procentowa pośród osób chorujących na raka trzustki, średnio wynosi około 80-85 %, u chorych z rakiem żołądka 65-85 %, a u pacjentów cierpiących na raka przełyku 60-80%.

„Najbardziej narażone na rozwój niedożywienia są pacjenci z nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego”- informuje prof. Dr. Hab. Med. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej: „Nawet niewielki guz nowotworowy zlokalizowany np. w przełyku jest w stanie uniemożliwić choremu prawidłowe odżywianie i doprowadzić go do skrajnego niedożywienia”.

Jakie są skutki wynikające z zaburzeń odżywiania wśród osób z nowotworami?

W każdym przypadku, głównymi konsekwencjami dystrepsji są: gwałtowna utrata masy ciała, osłabienie mięśni, istotne pogorszenie sprawności ruchowej i psychicznej, poważny spadek odporności (często zupełne upośledzenie), zaburzenia procesów trawiennych oraz nieprawidłowość w pracy i perystaltyce jelit.

Z powodu skutków, które niesie nieprawidłowe dożywienie organizmu, często występują problemy z prawidłowym leczeniem lub całkowita niemożność przeprowadzenia leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii:

„Spadek masy ciała niejednokrotnie nie pozwala na prawidłowe leczenie (przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego czy zastosowanie chemio- czy radioterapii), jak również sprawia, że pacjenci częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne”– zapewnia prof. Dr. Hab. n. med. Maciej Krzakowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Prawidłowe żywienie podczas terapii onkologicznej

Prawidłowa dieta w chorobach nowotworowych jest głównym czynnikiem, który zapobiega wystąpieniu niedoboru składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania prawidłowego stanu pacjenta. Stosowne żywienie sprzyja poprawie układu immunologicznego oraz tolerancji organizmu na stosowane leczenie. Dzięki odpowiedniej diecie, możliwe jest istotne złagodzenie objawów raka, zminimalizowanie wystąpienia efektów ubocznych choroby i zwiększenie poprawności przeprowadzanego leczenia.

Dieta u osoby z rakiem powinna być wysokoenergetyczna i wysokobiałkowa, aby pacjent miał możliwość utrzymania lub uzyskania odpowiedniej masy ciała. Ważne jest więc spożywanie produktów energetycznych: jogurty naturalne, twarogi, budynie mleczne, suszone owoce, nasiona, przetwory mlecze i mleko (chude), ryby, produkty sojowe.

Białko w diecie chorych na nowotwór

W przypadku dorosłego, zdrowego człowieka, wartość podawanego białka powinna wynosić 0,8-1,5 g/kg masy ciała na dobę. Zapotrzebowanie energetyczne waha się na poziomie 25-35 kcal/kg/ masy ciała na dobę. U chorych zmagających się z chorobą nowotworową zapotrzebowanie organizmu na białko, zazwyczaj gwałtownie wzrasta i jest uzależnione od licznych czynników, takich jak: poziom zaawansowania choroby, lokalizacja guza, sposób odżywiania pacjenta, metody podjętego leczenia oraz ogólny stan osoby chorej.

niedozywienie-12

„Jak już zostało wspomniane, pacjenci z pewnymi nowotworami są szczególnie zagrożeni niedożywieniem, jednak nie można zapominać, że w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej wyniszczenie może dotyczyć każdego chorego. Wyniszczenie jest czynnikiem złego rokowania, należy je intensywnie leczyć, bo pacjent niedożywiony zdecydowanie częściej rozwija powikłania, źle toleruje leczenie, nie jest w stanie realizować terapii w pełnych dawkach i we właściwych odstępach czasu, co ostatecznie przekłada się na gorsze wyniki leczenia onkologicznego”

Unikanie tłuszczów w diecie osoby chorej

U osób z nowotworami zabronione jest spożywanie dużej ilości tłuszczów, ponieważ zbyt wysoka ich ilość może wpłynąć na szybszy rozwój guzów. Jest to bardzo ważny czynnik, głównie w przypadku nowotworów zależnych od hormonów np. rak piersi, rak trzonu macicy, rak prostaty.

Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie pokarmów bogatych w kwasy omega-3, które są naturalnym wzmocnieniem ochrony organizmu przed wystąpieniem infekcji oraz gwarantem skuteczności stosowanej terapii leczniczej.

Co z węglowodanami?

Jednym z najważniejszych i najbardziej bezpiecznych źródeł energii dla osoby chorującej na raka są węglowodany złożone, występujące głównie w takich produktach jak: kasze, pieczywo razowe, pieczywo pełnoziarniste. Jeśli u chorego występują zaparcia, ważne jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik. Jednak jeśli pacjent boryka się z biegunkami lub bólami, które obejmują przewód pokarmowy, podaż błonnika należy zmniejszyć.

Sprawdź:

Organic Series

&

BeautySpaExpert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *