Herbata owocowa – zdrowie w filiżance

W życiu wielu ludzi herbata odgrywa bardzo istotną rolę. Najczęściej spożywamy ją dla walorów smakowych oraz jej wpływu na nasze zdrowie. Czasami robimy z niej napar, by celebrować chwilę lub spędzić miło czas z przyjaciółmi. Przy tym zazwyczaj pijemy herbatę czarną lub zieloną. Jednak na naszym rynku możemy znaleźć również inną odmianę tego napoju, która jest niezwykle smaczna i aromatyczna. Chodzi o napar z suszu owocowego.

Owocowy raj

Herbata owocowa powstaje na bazie suszonych liści lub owoców zalewanych wrzątkiem. Do najbardziej popularnych zaliczamy te z dzikiej róży, cytryny, maliny, czarnej porzeczki albo żurawiny. Do produkcji herbat owocowych używa się także kwiatów hibiskusa, owoców pigwy, aronii, borówki, poziomki lub płatków bławatka. Poza tym na półkach sklepowych możemy znaleźć produkty przyprawiane wanilią, imbirem, cynamonem i innymi dodatkami.

Napój na każdą porę roku

Przy zakupie herbat owocowych mamy pewien wybór. Możemy się zdecydować na produkty tego typu w torebkach lub w formie instant. Te drugie należą do herbat rozpuszczalnych. Można je zalać zimną wodą i uzyskać orzeźwiający napar. Jeśli zastosujemy wodę gorącą, wówczas rozgrzejemy się pysznym napojem w mroźny dzień. Widać więc, że ten rodzaj herbat owocowych sprawdzi się o każdej porze roku. Tego typu napoje są produkowane z ekstraktu czarnej herbaty i suszu lub z soków owocowych. Granulki otrzymuje się w wyniku procesu liofilizacji.

Instant – wygoda i łatwość użycia

W procesie produkcji herbat owocowych stosuje się czasami metodę suszenia rozpyłowego. Jednak zastosowanie wysokich temperatur prowadzi do utraty pewnych witamin i składników odżywczych. Niektóre herbatki owocowe są wzbogacane sztucznymi barwnikami i odrobiną cukru. Nie ma to jednak negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jednak tak przyrządzony napar nie ma już takiej wartości odżywczej, jak produkty z suszonych owoców. Herbaty owocowe typu instant są bardzo wygodne w użyciu i szybko się rozpuszczają w każdej temperaturze. Dlatego też cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci.

Samo zdrowie

Herbaty owocowe nie posiadają w swoim składzie herbaty czarnej. Dlatego nie można ich mylić z aromatyzowanymi napojami tego typu. Wersja owocowa po zalaniu wrzątkiem staje się naparem o wyrazistym aromacie i smaku. Zawiera mniej substancji drażniących niż jej siostrzana czarna wersja, dlatego też może być spożywana bez ograniczeń. Poza tym jest niezwykle bogata w witaminę C, witaminy z grupy B, bioflawonoidy oraz beta-karoten. Ze względu na swoje walory zdrowotne powinna się znaleźć w jadłospisie każdego, kto pragnie właściwie się odżywiać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *