oczy

Astygmatyzm — czym jest i jakie są objawy

            Astygmatyzm to choroba należąca do grupy najczęściej występujących zaburzeń wzroku. Głównym objawem astygmatyzmu, jaki można łatwo zauważyć wśród chorych, jest zniekształcenie widzianego obrazu, ponieważ budowa oka nie jest w stanie skupić wszystkich promieni świetlnych w ognisku i w efekcie wykształca nieostry obraz na siatkówce.

Choroba oczu

            Astygmatyzm to zaburzenie pola widzenia, inaczej nazywane niezbornością rogówkową. Wada ta polega na zniekształcaniu obrazu poprzez asymetrie rogówki i nieregularną budowę oka. Przeciętnie krzywizny oka są zaokrąglone i kształtem mocno przypominają równomierne koło, jednakże spora część osób chorych na astygmatyzm charakteryzuje się rogówką w kształcie ostro zakończonej elipsy, przez co poprawne i naturalne ogniskowanie promieni świetlnych jest utrudnione, a w wielu przypadkach nawet uniemożliwione. Obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem jest nieostry, a chory widzi w poprawny sposób tylko jego część. Astygmatyzm można podzielić na dwa rodzaje — regularny oraz nieregularny. (https://www.apteka-rozana.eu/artykuly.html)

oczy

Rodzaje astygmatyzmu

            Astygmatyzm regularny to najczęściej występujący rodzaj astygmatyzmu, który pojawia się u pacjentów w sposób naturalny. Charakteryzuje się tym, że oko z astygmatyzmem regularnym posiada dwie ogniskowe, dzięki czemu osoba jest w stanie zobaczyć przynajmniej kawałek obrazu w wyraźny i ostry sposób. Do korekcji tego rodzaju schorzenia, po dokładnym przebadaniu przez okulistę, stosuje się okulary z cylindrycznymi soczewkami. Mimo to nie każdy astygmatyzm regularny wymaga leczenia. Tak naprawdę każdy człowiek w niewielkim stopniu, bo równym tylko 0,5D, jest chory na astygmatyzm, jednakże z reguły nie wymaga to korekcji. Leczenie jest niezbędne tylko i wyłącznie w przypadku pogłębienia się wady wzroku.

            Astygmatyzm nieregularny zwykle pojawia się, gdy rogówka oka ma nieregularny kształt i płaszczyznę. Najczęściej takie zaburzenie jest wynikiem urazu oka. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego medium wzrokowe posiada więcej niż dwie ogniskowe, co całkowicie uniemożliwia wyraźne i ostre widzenie. Do korekcji tego rodzaju wady najczęściej stosuje się specjalistyczne soczewki kontaktowe lub żel okulistyczny, którego zadaniem jest wyrównanie powierzchni rogówki.

Sprawdź: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych-1394.html

Inne zaburzenia

            Bardzo często zdarza się, że astygmatyzm występuje równolegle z innym zaburzeniem — krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy zezem. W przypadku krótkowzroczności w osi X oraz nadwzroczności w osi Y (lub na odwrót) mówi się, że mamy do czynienia z astygmatyzmem mieszanym. Wiele zaburzeń występujących równolegle z astygmatyzmem wynika z tego, że mechanizmy kompensacyjne oka usiłują wyrównać obraz i wyostrzyć go na różne sposoby. Nieleczony astygmatyzm może prowadzić do utrwalenia się tych zaburzeń oraz powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak silne bóle głowy lub pieczenie i przemęczenie oczu.

oczy

Objawy

            Do najczęstszych objawów astygmatyzmu należą bóle głowy w okolicy czoła, częste tarcie oczu, mgliste pole widzenia, mrużenie oczu, zniekształcenia prostych linii, częste mruganie, brak równomiernego ostrego widzenia, zaburzenia poczucia przestrzeni czy nieostre widzenie konturów. W przypadku zauważenia któregokolwiek z objawów, warto udać się do okulisty w celu przebadania wzroku pod kątem astygmatyzmu. https://www.apteka-rozana.eu/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *