rece

Przyczyny oraz objawy kataru żołądka

Nieżyt żołądka zwany potocznie żołądkowym katarem jest to określenie zapalenia błony śluzowej tego narządu. Główną przyczyną żołądkowego nieżytu jest nadmierne spożycie alkoholu, choć bardzo często przyczyną może być również zakażenie występujące na skutek długotrwałego stosowania aspiryny. O innych przyczynach oraz objawach tytułowej dolegliwości napisaliśmy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Inne przyczyny nieżytu żołądkowego

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kataru żołądka – ostre zapalenie błony śluzowej oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej. Poza wspomnianym – nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz leków takich jak aspiryna, czy ibufrofen do najczęstszych przyczyn nieżytu żołądka zaliczamy komplikacje po poważnych operacjach, urazy, oparzenia oraz zakażenia ciężkie, a także pokłosie chirurgicznego leczenia otyłości zwanego zabiegiem chirurgii bariatrycznej. Bardzo często nieżyt żołądka następuje na skutek konsekwencji rekonstrukcji układu pokarmowego. Jeśli chodzi o podstawowy rodzaj zapalanie błony śluzowej, czyli przewlekły nieżyt żołądka to nader często przyczynę stanowi stres. Do innych przyczyn tego rodzaju dolegliwości zaliczamy refluks żółciowy, choroby autoimmunologiczne oraz palenie papierosów podtrzymujące stan zapalny.

Najpopularniejsze objawy kataru żołądka

Co ciekawe wiele osób cierpiących na zapalenie błony śluzówki żołądka nie zdaje sobie sprawy z owej dolegliwości. Ból który występuje wówczas w górnej części jamy brzusznej w większości przypadków jest tępy. Może być również ostry i gryzący – słowem jest on nader nieregularny i trudny do określenia, a więc często bagatelizowany przez pacjentów. Niestety istnieje wiele innych objawów mogących świadczyć o tytułowej przypadłości. Do popularnych zaliczamy m.in. nudności, wymioty, wzdęcia, odbijanie, utratę apetytu, spadek wagi przesycenie po spożyciu niewielkiego posiłku oraz smoliste stolce.

termofor

Większość osób na skutek zapalenia błony śluzowej odczuwa poczucie głębokiego zmęczenia. Tego rodzaju osoby najczęściej odznaczają się bladością i jest im nieustannie duszno. Tego rodzaju objawy są bardzo niepokojące i świadczą o zaawansowanym stadium kataru żołądkowego, dlatego warto w tym momencie natychmiast udać się do lekarza.

Leczenie kataru żołądkowego

Leczenie kataru żołądkowego różni się od siebie ze względu na przyczyny jego powstania oraz stadium rozwoju. Duże znaczenie ma także rodzaj nieżytu. Najczęściej lekarze decydują się na kurację antybiotykową, która ma na celu pozbycie się bakterii ulokowanych w przewodzie pokarmowym. Tego rodzaju kuracji najczęściej towarzyszą leki osłonowe – zwłaszcza w przypadku kataru żołądkowego powstałego na skutek stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W skrajnych przypadkach tytułowej dolegliwości i zaniedbaniach osoby chorej zmiany chorobowe mogą okazać się nieodwracalne.

Przy współpracy z https://www.allecco.pl/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *